Vodácké trasy - Tichá Orlice: Choceň - Borohrádek

Start: Choceň

Cíl: Borohrádek

Délka: 22,2 km

Obtížnost WW: ZW - WW1

Přes Choceň

Pro ty, jež dále pokračují ve sjíždění Tiché Orlice, doporučuji sjíždět řeku dále po náhonu, tzn. za silničním mostem se dále ubírat pravým ramenem řeky. Po 500 m Vás čeká přenášení, je zde vodní elektrárna, přenést vpravo. Možnost kempování je za Chocní, za soutokem náhonu a levého ramene řeky. U pláže z oblázků na levém břehu. Táboření bez rozdělávání ohně !!! (doporučeno jako nouzové táboření), pořád se nacházíte v přírodním parku Orlice!!!

Jez v Újezdě u Chocně

Pod Chocní vás řeka opět zavede do oblasti divoké přírody, meandrů a zvuků přírody. Mohou se objevit přírodní stupínky, které nejsou nijak nebezpečné a přírodní překážky v podobě pokácených stromů a keřů. Po 5 kilometrech se Vám do cesty připlete první jez – Újezd u Chocně a je nesjízdný!! Přenáší se po pravé straně. Tento jez má opět vybodovanou cestu přechodu pro ryby. Pod jezem se řeka mírně rozteče, budou se střídat stinná a slunečná místa. Po cca 2 kilometrech se před Vámi řeka rozdělí na dvě ramena. Vedou kolem asi 1 km širokého ostrova.

 

Pravé rameno

Doporučujeme plout pravým ramenem. Levé je pro ty, jež se chtějí prodírat džunglí keřů a větví stromů. Řeka se v pravém ramenu zúží, avšak na rychlosti nebo nebezpečnosti nepřidá, také můžete narazit na slepá ramena řeky. Po 3,5 km se opět řeka zklidní a Vy můžete předvídat další jez. Je to jez s elektrárnou umístěný v kolonii chatek, nesjízdný, přenáší se !!!.

Plchovice

Nacházíte se v oblasti Plchovice. Po dalších 3 kilometrech pádlování a plných zážitků na vodě přichází na řadu jez, u něhož má pááán rybníka, umístěného vedle jezu, kamery. Nedoporučuje se mu vstupovat na pozemek, má tam velkého černého vzteklého psa. Asi by jste se nedočkali přivítání. Tento jez se přenáší po levé straně. Pod jezem bývá málo vody, proto doporučujeme proceduru prokrvení a masáž dolních končetin v botkách v léčící řece jménem Tichá Orlice. Po několika málo metrech se Vám za silničním mostem otevře pohled do krajiny. Nastává čas opalovaček a slunění, případné osvěžování živou tichoorlickou vodou.

Čermná

Vpravo od silničního mostu na Vás vykukuje obec Čermná. Pokračujeme dále po střídmě tekoucí řece, až k dalšímu jezu značící obec Malá a Velká Čermná. Jez je velmi vysoký, nebezpečný, nesjízdný. Včas přistaneme u pravého břehu a přeneseme!!!! Po dalších 3 kilometrech Vás opět čeká posilovaní horních končetin ve formě přenášení lodě. Je před Vámi borohrádský jez, nesjízdný, přenáší se vlevo. Je zde pláž z oblázků, místní lide si sem chodí zchladit svá rozpálená těla. Možnost nouzového táboření. Opět bez ohně. Přibližně 1 km je to daleko do obce Borohrádek. Zde si můžete nakoupit jídlo, pití, případně nějaké další dobroty. Najde se zde i nějaká ta hospůdka, pošta a vlaková stanice. V tuto chvíli Vám do soutoku s Divokou Orlicí zbývá 8 km.

Poznamka

Dopravujeme lodě na start i z cíle, svoz řidičů i vodáků. Zajišťujeme vodácké instruktory.

Upozornění

Sledujte aktuální vodní stav. Pro děti doporučujeme použít plovací vestu.

Trasa Délka WW
Divoká Orlice: Doudleby nad Orlicí - Kostelec nad Orlicí 4 km ZW detail »
Divoká Orlice: Kostelec nad Orlicí - Albrechtice nad Orlicí 17 km ZW - WW 1+ detail »
Orlice: Albrechtice nad Orlicí - Krňovice 16 km ZW - WW 1 detail »
Divoká Orlice/Orlice: Kostelec nad Orlicí - Týniště nad Orlicí 19 km ZW - WW 1+ detail »
Orlice: Týniště nad Orlicí - Blešno - Svinary 24 km ZW detail »
Tichá Orlice: Letohrad (cyklostezka) - Ústí nad Orlicí (kemp Cakle) 12,5 km ZW - WW 1 detail »
Tichá Orlice: Hnátnice - Ústí nad Orlicí (kemp Cakle) 6,1 km ZW - WW 1 detail »
Tichá Orlice: Lanšperk - Ústí nad Orlicí (kemp Cakle) 4,1 km ZW - WW 1 detail »
Tichá Orlice: Ústí nad Orlicí (kemp Cakle) - Brandýs nad Orlicí 17,7 km ZW detail »
Tichá Orlice: Ústí nad Orlicí (kemp Cakle) - Choceň 23,8 km ZW detail »
Tichá Orlice: Choceň - Borohrádek 22,2 km ZW detail »
Tichá Orlice/Orlice: Choceň - Týniště nad Orlicí 29,4 km ZW detail »