Vodácké trasy - Orlice: Týniště nad Orlicí - Blešno - Svinary

Start

Týniště nad Orlicí

Cíl

Svinary (Hradec Králové)

Délka

24 km

Obtížnost

ZW

Popis trasy

Pod Týništěm nad Orlicí vás čeká unikátní úsek neregulované řeky Orlice s množstvím meandrů, které se ostře zařezávají do okolních luk. Vysoké hlinité a písčité břehy se erozí řeky stále sesouvají a vytvářejí jedinečná zákoutí. Břehy jsou současně hnízdištěm množství ptáků, kteří si v měkkém terénu vytváří hnízda a celé území je chráněným Přírodním parkem Orlice.

Vyrážíme na další úsek

Pro začátek plavby je vhodné zvolit nástupní místo pod silničním mostem (sil.č.305) spojujícím Týniště nad OrlicíAlbrechticemi nad Orlicí. K vodě je vhodné sejít na levém břehu po proudu řeku. Zde je i možnost krátkodobého parkování vozidel pro vyložení a naložení věcí.

Meandry Orlice

Za mostem pomalu začíná nejzajímavější část řeky se svými meandry. Vlevo na vysokém ostrohu míjíte chatkový areál Suté břehy a po dalších cca 4 km následuje v řečišti kamenný zához. Po prohlédnutí za optimálního stavu vody sjízdný. Pozor na ostré kameny, zvláště pro vodáky na nafukovacích lodích. Dále následuje v ostré levotočivé zatáčce první stavení obce Štěnkov. V zákrutě řeky bývají dlouhé písečné naplaveniny, na kterých je možné bezpečně přistát a občerstvit se v nedaleké hospodě na návsi (cca 200 m) s venkovní zastřešenou zahrádkou a velkým pochopením pro vodáky. 
Krňovice se přihlásí silničním mostem na silnici č. 298, za kterým je možné na levé straně přistát. Vlevo se nachází i příjemná hospoda U Skanzenu (cca 100 m) s milou obsluhou a dobrou kuchyní. Pokud vám zbude dostatek času, můžete se ještě vypravit na pěší procházku po nedalekém skanzenu. Je zhruba 450 m od řeky a naproti hospodě.

Blešno se nachází po dalších necelých 7km plavby. Vodáci nedalekou obec poznají podle silničního mostu. Zde je možno plavbu ukončit, cca 900m vpravo se nachází silnice č. 11 a motorest. Dále pak za silnicí i vlaková zastávka. Pokud se rozhodnete pokračovat dalších necelých 2,5km do SvinarHradce Králové čeká vás již jen pohodová plavba ve stínu vzrostlých stromů lemujících řeku na obou březích. Svinary poznáte podle vysokého silničního mostu tvořeného železnou konstrukcí. Za mostem se řeka rozleje do široké laguny, kde je vhodné na levém břehu přistát. Břeh je mírný, vytahování lodí tedy nečiní velké problémy. K vodě je zde i dobrý příjezd auty. Nedaleko se taktéž nachází i zastávka MHD.

Dopravujeme

lodě na start i z cíle, svoz řidičů i vodáků. Zajišťujeme vodácké instruktory.

Sledujte

aktuální vodní stav.

Doporučujeme

používat plovací vestu.

Trasa Délka WW
Divoká Orlice: Doudleby nad Orlicí - Kostelec nad Orlicí 4 km ZW detail »
Divoká Orlice: Kostelec nad Orlicí - Albrechtice nad Orlicí 17 km ZW - WW 1+ detail »
Orlice: Albrechtice nad Orlicí - Krňovice 16 km ZW - WW 1 detail »
Divoká Orlice/Orlice: Kostelec nad Orlicí - Týniště nad Orlicí 19 km ZW - WW 1+ detail »
Orlice: Týniště nad Orlicí - Blešno - Svinary 24 km ZW detail »
Tichá Orlice: Letohrad (cyklostezka) - Ústí nad Orlicí (kemp Cakle) 12,5 km ZW - WW 1 detail »
Tichá Orlice: Hnátnice - Ústí nad Orlicí (kemp Cakle) 6,1 km ZW - WW 1 detail »
Tichá Orlice: Lanšperk - Ústí nad Orlicí (kemp Cakle) 4,1 km ZW - WW 1 detail »
Tichá Orlice: Ústí nad Orlicí (kemp Cakle) - Brandýs nad Orlicí 17,7 km ZW detail »
Tichá Orlice: Ústí nad Orlicí (kemp Cakle) - Choceň 23,8 km ZW detail »
Tichá Orlice: Choceň - Borohrádek 22,2 km ZW detail »
Tichá Orlice/Orlice: Choceň - Týniště nad Orlicí 29,4 km ZW detail »